Cmentarz grzebalny w Mychowie jest zlokalizowany na północ od zabudowań plebanii i lokalnej drogi prowadzącej do Kolonii Biechów. Obok biegnie turystyczny szlak rowerowy im. Witolda Gombrowicza koloru zielonego.

Cmentarz ma kształt prostokąta. Okala go ażurowe ogrodzenie postawione z cegieł na podmurówce wykonane w 1974 r. Na jego teren prowadzi brama główna metalowa, dwuskrzydłowa, umiejscowiona pośrodku wschodniego fragmentu ogrodzenia, oraz metalowa furtka poprzedzona schodami, w południowo-wschodnim narożniku. W centralnym punkcie cmentarza stoi krzyż misyjny postawiony w 2006 r.

Mychowska nekropolia powstała w XIX w. Opis kościoła parafialnego z 1887 r. podaje, że w odległości 150 sążni na górze jest położony cmentarz. W tym czasie nie posiadał on jeszcze ogrodzenia, choć materiał na nie był już przygotowany. W pierwszym okresie istnienia cmentarz był stosunkowo niewielki. W latach 40. XX w. okazał się on za mały. W 1949 r. ówczesny proboszcz wraz z parafianami wystąpił do władz z prośbą o przydział gruntu i zgodę na powiększenie cmentarza. Dopiero w 1974 r. udało się poszerzyć teren nekropolii. 27 października 1974 r. ks. bp Walenty Wójcik poświęcił nową część cmentarza.

Najstarszym zachowanym pomnikiem mychowskiej nekropolii jest kamienny nagrobek z 1860 r., w postaci postumentu, niegdyś zwieńczonego kamiennym krzyżem z Jezusem (krzyż odpadł i leży obok postumentu). Posiada on napisy umieszczone na dwóch stronach. Na czołowej stronie postumentu czytamy: „Ten Krzyż postawili / Bartłomiej i Franciszka / Jedlikowscy / dla uczczenia pamięci / ukochanego Ojca Macie / ja Jedlikowskiego urodzo / nego dnia 15-o Września 1781-o / a zmarłego dnia 1-o Gru /dnia 1859 r. proszą o we / stchnienie do Boga. / dnia 6-o Czerwca / 1860 r.”. Po przeciwnej stronie widnieje napis: „D.O.M / Dobry Jezu, miły Panie / Przez Twe na krzyżu skonanie / Odpuść winy i karanie, / Daj mi wieczne spoczywanie”. Na cmentarzu znajduje się jeszcze kilkanaście nagrobków z końca XIX i początków XX wieku, wykonanych z piaskowca. Są one zlokalizowane w południowej części nekropolii. Pozostałe pomniki są znacznie młodsze, w większości postawione z lastryka i granitu.

Na cmentarzu spoczywa proboszcz parafii mychowskiej, ks. Ignacy Siewierski.

 

 

Przejdź do galerii